Bamboo Tea

Tea type
Herbal Tea
Ingredients
Bamboo Leaves
Flavors
Not available
Sold in
Sachet
Caffeine
Not available
Certification
Organic
Edit tea info Last updated by chado-tea
Average preparation
Not available

Currently unavailable

We don't know when or if this item will be available.

From Our Community

1 Image

0 Want it Want it

0 Own it Own it

Tasting Notes

There aren't any tasting notes for this tea yet.

From Chado

Bamboo Tea, en özel bambuların yetiştiği Güney Kore’deki taze ve yeni bambu yapraklarının toplanması ile elde edilir.

Yüksek oranda lif ve protein içeren bambu yapraklarında kafein bulunmaz. Bambu çayının hafif, tazeleyici ve pürüzsüz bir tadı vardır.

Hala Avrupa’da onu birkaç kişi bilmesine rağmen yerel Bambu; Güneydoğu Asya, Hint ve Pasifik Okyanusundaki adalarda paha biçilmez bir değere sahiptir. Bambu bir ağaç değildir, bölgenin asıl halkı tarafından binlerce yıldır bilinen farklı ve yararlı özelliklere sahip 75 cins ve 1000’nin üzerinde türü bulunan bir çalıdır. Doğu’da % 100 saf ve doğal büyüyen doğanın en değerli armağanlardan biri olan bu çok saygın bitki; artık bizim için lezzetli bir susuzluk giderici ve çok yönlü yardımcı olarak mevcuttur.

Bambu bilimsel olarak geçen yüzyılın ilk yıllarında çalışılmış ve bu ilginç bitkinin sırları yaklaşık 10 yıl önce keşfedilmiştir. Kore’de1994 yılından bu yana, Seul Ulusal Üniversitesinde kapsamlı bir araştırma programı bambunun gerçek potansiyeli hakkında projeler üzerinde çalışmaktadır.

Bambu dünyada en hızlı büyüyen bitkidir. Bazı çeşitleri iyi hava koşulları altında 0.80 ve 1,60 m arasında büyür. Bambu öyle güçlü, sağlamdır ki Hiroşima ve Nagasaki’ye nükleer saldırılarda tek bitki olarak hayatta kalmıştır. Bambu özellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunan bir çalı veya ağaç benzeri, 45 cins ve 480 türü olan yüksekliği 1 metre ile 50 metre arasında çapı 30 cm kadar ulaşabilen bitkidir.

Bambu filizi % 90 su, yüksek oranda protein ve düşük kalori içerir. Bambunun içeriğindeki temel maddeler tirozin arginin ve Histydin Leusin’dir. Ayrıca Potasyum veya demir birçok mineraller içerir.

Hazırlama önerileri: 77 °C – 85 °C sıcaklıktaki 250 ml suya 1 çay kaşığı eklenerek 10 dakika demlenmesi önerilir. Aynı çay üst üste 2 defa demlenebilir.
Net: 50 g
Servis sayısı: Ortalama 35 fincan

Özellikleri:

Açık altın rengi demi ve bambudan gelen hafif aromasıyla bu çayın oldukça yumuşak bir tadı vardır. Demleme süresi uzadıkça bambu aroması baskınlaşır. Yeni lezzetler arayan çay tutkunları için önerilir. Bambu çayını muhteşem tadını şekersiz tadmanızı öneririz.

About Chado View company

Company description not available.

Tasting Notes

There aren't any tasting notes for this tea yet.